Resultat & Spelschema - Fotbolls-EM

Grupp A   Grupp B  
Tyskland 7 Spanien 9
Schweiz 5 Italien 4
Ungern 3 Kroatien 2
Skottland 1 Albanien 1
       
       
Grupp C   Grupp D  
England 4 Nederländerna 4
Danmark 2 Frankrike 4
Slovenien 2 Österrike 3
Serbien 1 Polen 0
       
       
Grupp E   Grupp F  
Rumänien 3 Portugal 6
Belgien 3 Turkiet 3
Slovakien 3 Tjeckien 1
Ukraina 3 Georgien 1

 

Spelschema & Resultat

Matchdag Klockan Match Resultat Grupp
14 juni 22.00 Tyskland–Skottland 5–1 A
15 juni 16.00 Ungern–Schweiz 1–3 A
  19.00 Spanien–Kroatien 3–0 B
  22.00 Italien–Albanien 2–1 B
16 juni 16.00 Polen–Nederländerna 1–2 D
  19.00 Slovenien–Danmark 1–1 C
  22.00 Serbien–England 0–1 C
17 juni 16.00 Rumänien–Ukraina 3–0 E
  19.00 Belgien–Slovakien 0–1 E
  22.00 Österrike–Frankrike 0–1 D
18 juni 19.00 Turkiet–Georgien 3–1 F
  22.00 Portugal–Tjeckien 2–1 F
19 juni 16.00 Kroatien–Albanien 2–2 B
  19.00 Tyskland–Ungern 2–0 A
  22.00 Skottland–Schweiz 1–1 A
20 juni 16.00 Slovenien–Serbien 1–1 C
  19.00 Danmark–England 1–1 C
  22.00 Spanien–Italien 1–0 B
21 juni 16.00 Slovakien–Ukraina 1–2 E
  19.00 Polen–Österrike 1–3 D
  22.00 Nederländerna–Frankrike 0–0 D
22 juni 16.00 Georgien–Tjeckien 1–1 F
  19.00 Turkiet–Portugal 0–3 F
  22.00 Belgien–Rumänien 0–2 E
23 juni 22.00 Schweiz–Tyskland 1–1 A
  22.00 Skottland–Ungern 0–1 A
24 juni 22.00 Albanien–Spanien 0–1 B
  22.00 Kroatien-Italien 1–1 B
25 juni 19.00 Nederländerna–Österrike D
  19.00 Frankrike–Polen D
  22.00 England–Slovenien C
  22.00 Danmark–Serbien C
26 juni 19.00 Slovakien–Rumänien E
  19.00 Ukraina–Belgien E
  22.00 Georgien–Portugal F
  22.00 Tjeckien–Turkiet F
         
29 juni 19.00 A2–B2 8F (38)
  22.00 A1–C2 8F (37)
30 juni 19.00 C1–D3/E3/F3 8F (40)
  22.00 B1–A3/D3/E3/F3 8F (39)
1 juli 19.00 D2–E2 8F (42)
  22.00 F1–A3/B3/C3 8F (41)
2 juli 19.00 E1–A3/B3/C3/D3 8F (43)
  22.00 D1–F2 8F (44)
         
5 juli 19.00 W39–W37 QF (45)
  22.00 W41–W42 QF (46)
6 juli 19.00 W40–W38 QF (48)
  22.00 W43–W44 QF (47)
         
9 juli 22.00 W45–W46 SF (49)
10 juli 22.00 W47-W48 SF (50)
         
14 juli 22.00 W49-W50   FINAL