Resultat & Spelschema - Fotbolls-EM

Grupp A   Grupp B   Grupp C  
Italien 6 Belgien 3 Österrike 3
Wales 4 Ryssland 3 Nederländerna 3
Schweiz 1 Finland 3 Ukraina 0
Turkiet 0 Danmark 1 Nordmakedonien 0
           
Grupp D   Grupp E   Grupp F  
Tjeckien 3 Slovakien 3 Frankrike 3
England 3 Sverige 1 Portugal 3
Kroatien 0 Spanien 1 Tyskland 0
Skottland 0 Polen 0 Ungern 0
           

 

Spelschema & Resultat

Matchdag Klockslag Match Resultat  
11 juni 23.00 Turkiet-Italien 0-3 EM-tipsmatch
12 juni 17.00 Wales-Schweiz 1-1  
  20.00 Danmark-Finland 0-1 EM-tipsmatch
  23.00 Belgien-Ryssland 3-0 EM-tipsmatch
13 juni 17.00 England-Kroatien 1-0 EM-tipsmatch
  20.00 Österrike-Nordmakedonien 3-1  
  23.00 Nederländerna-Ukraina 3-2 EM-tipsmatch
14 juni 17.00 Skottland-Tjeckien 0-2  
  20.00 Polen-Slovakien 1-2 EM-tipsmatch
  23.00 Spanien-Sverige 0-0 EM-tipsmatch
15 juni 20.00 Ungern-Portugal 0-3 EM-tipsmatch
  22.00 Frankrike-Tyskland 1-0 EM-tipsmatch
16 juni 17.00 Finland-Ryssland 0-1 EM-tipsmatch
  20.00 Turkiet-Wales 0-2  
  23.00 Italien-Schweiz 3-0 EM-tipsmatch
17 juni 17.00 Ukraina-Nordmakedonien -  
  20.00 Danmark-Belgien - EM-tipsmatch
  23.00 Nederländerna-Österrike - EM-tipsmatch
18 juni 17.00 Sverige-Slovakien - EM-tipsmatch
  20.00 Kroatien-Tjeckien -  
  23.00 England-Skottland - EM-tipsmatch
19 juni 17.00 Ungern-Frankrike -  
  20.00 Portugal-Tyskland - EM-tipsmatch
  23.00 Spanien-Polen - EM-tipsmatch
20 juni 20.00 Schweiz-Turkiet - EM-tipsmatch
  20.00 Italien-Wales - EM-tipsmatch
21 juni 20.00 Ukraina-Österrike -  
  20.00 Nordmakedonien-Nederländerna -  
  23.00 Ryssland-Danmark - EM-tipsmatch
  23.00 Finland-Belgien - EM-tipsmatch
22 juni 23.00 Kroatien-Skottland - EM-tipsmatch
  23.00 Tjeckien-England - EM-tipsmatch
23 juni 20.00 Sverige-Polen - EM-tipsmatch
  20.00 Slovakien-Spanien - EM-tipsmatch
  23.00 Portugal-Frankrike -  
  23.00 Tyskland-Ungern -  
         
26 juni   Åttondel: 2a grupp A - 2a grupp B -  
    Åttondel: 1a grupp A - 2a grupp C -  
27 juni   Åttondel: 1a grupp C - 3a grupp D/E/F -  
    Åttondel: 1a grupp B - 3a grupp A/D/E/F -  
28 juni   Åttondel: 2a grupp D - 2a grupp E -  
    Åttondel: 1a grupp F - 3a grupp A/B/C -  
29 juni   Åttondel: 1a grupp D - 2a grupp F -  
    Åttondel: 1a grupp E - 3a grupp A/B/C/D -  
         
2 juli   Kvartsfinal 1 -  
    Kvartsfinal 2 -  
3 juli   Kvartsfinal 3 -  
    Kvartsfinal 4 -  
         
6 juli   Semifinal 1 -  
7 juli   Semifinal 2 -  
         
11 juli   FINAL -  
      -